آمار

آمار مطالب
مطالب :

آمار بازدید
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید کل :
آخرین بروز رسانی :

تبلیغات

بک لینک

راستی اینست مصمم بودم روز بعد از تبریز حرکت کنم اما پیغام و اخطار قاطع میرزاطاهر مرا نگران کرد . اگر همان روز که تصمیم کرده بودم راه می افتادم ظاهرا" هفت هشت روز جلوتر بودم ، اما بسا ممکن بود که اصلا" به مقصد نرسم . از روی دیگر این اندیشه در ذهنم قوت گرفت که غرض وی از این پیغام این بوده که شانه خود را از زیر بار مسؤولیت مسافرت من خالی کند و در صورتی که بی اعتنا به نصیحتگری و رهنمایی وی تنها حرکت کنم خطرات احتمالی را به گردن من بیندازد . این تصورات تشویش انگیز مرا بر آن داشت که سفرم را مدتی دنبال بیندازم .

روز بیست و ششم میرزاطاهر وسیله کسی مرا آگاه کرد برادر رییس اتاق تجارت که مردی نجیب و شریف است دو سه روز دیگر به اصفهان می رود و اگر بخواهم و آماده باشم ، می توانم با او همسفر شوم . در این صورت مؤکدا" به وی سفارش خواهد کرد که در تمام طول راه با من به محبت و رأفت رفتار کند و از هیچ نوع مساعدت دریغ نورزد . من از لطف و مهربانی وی به نیکوترین بیان سپاسگزاری کردم ، و پیغام فرستادم از این که موجبات آشنایی مرا با چنین شخصیتی بزرگوار و در خور احترام فراهم می کند ، پیوسته شاکر احسان ایشان خواهم بود . از روی دیگر پس از این محبتهای گرانمایه از تصورات و توهمات ناستوده و دور از واقعیتی که درباره وی کرده بودم پشیمان و شرمسار گشتم .

روز بیست و هشتم همراه برادر ملک التجار از تبریز بیرون شدم . این شخصیت معروف و عالیقدر یکی از بزرگان روشناس شاهنشاه بود و ده خدمتگر و چهارده اسب همراه داشت . پس از این که سه فرسخ از راه همواری که از میان دامنه های سرسبز و خرم کوهستانها می گذشت عبور کردیم در شهرک باسمنج که دارای قریب ششصد خانه بود فرود آمدیم . از هر سوی این شهرک جویهای آب روان بود . پیرامونش را باغهای با صفا و خوش منظری فرا گرفته بود . درختان تبریزی و زیزفون بسیار داشت ، و مردم برای پوشاندن سقف اتاقهای خانه های خود از چوب آنها استفاده می کردند .

بقیه در ادامه مطلب 

روز بیست و نهم پنج فرسنگ پیمودیم . ابتدا از بالای تپه کوچکی گذشتیم ، سپس وارد دشت زیبا و سرسبز و حاصلخیزی شدیم که دیه ها و آبادیهای خرم و با صفا داشت ، و سرانجام در دیهی به نام آجی آقاچ بار افکندیم . این دشتها سرسبزترین مراتع و چراگاههای ماد است ، و به جرأت می توانم بگویم خرم ترین دشتهای جهان به شمار می آید . زیباترین ، اصیل ترین اسبهای استان در این شهرک تربیت می شوند . و قریب سه هزار در اطراف می چریدند. رسم بیشتر نواحی ایران چنین است که سی و پنج تا چهل روز از ماه آوریل تا آخر ژوئن اسبهای خود را برای چریدن در دشتها و دامنه های کوهها رها می کنند. در طی این مدت معده اسبها از فضولات تخلیه و شسته می شود ، و با نشاط و فربه و زورمند می گردند . در این مدت حتی چندین روز بعد ، از اسبها کار نمی کشند ، بلکه در اصطبل و چراگاه فقط چرا می کنند . باقی ایام تابستان را به آنها کاه و علف می دهند . به دیدن این چراگاههای گسترده دامن از برادر ملک التجار پرسیدم آیا در دیگر نواحی ماد چنین چراگاههای وسیع و سرسبز و پر گیاه وجود دارد ؟ گفت : آری . در اطراف دربند نیز چنین مراتع خرم و انبوه هست ، اما به قدر این دشت وسعت ندارد . بنابراین می توان قول مورخان گذشته را که در آثار خود آورده اند که سرزمین ماد جایگاه پرورش رمه های بسیار از اسبهای اصیل و نژاده است ، باور داشت . آنان نوشته اند که فرمانروایان ماد ایلخیهایی مرکب از پنجاه هزار اسب داشته اند . بنابراین باید محل نیس را که به داشتن اسبهای اصیل و با درفتار و آتش نعل شهره آفاق بود در سرزمین ماد جستجو کرد . اتین جغرافی دان معروف زمان باستان نوشته است که نیس در سرزمین ماد بوده است .

من برای برادر ملک التجار خصوصیات اسبهای نیسی را که مورخان قدیم در نوشته های خود آورده اند ، به تفصیل تمام شرح دادم و گفتم فارون مخصوصا" نوشته است که رنگ همه اسبهای نیسی زرد کم رنگ است و او در جوابم گفت که هرگز نه چنین چیزی خوانده و نه از کسی شنیده است . من نیز در این مورد در تمام طول مسافرتم از بسیار اشخاص دانا و صاحب خبر پرسیده ام ، اما چندان که تحقیق و پژوهش کردم از جایی که همه اسبان آن اصیل، و پوستشان زرد کمرنگ باشد اطلاع نیافتم .

روز سی ام شش فرسنگ راهی را که نسبتا" صاف و هموار بود ، و به صورت مار پیچ از میان تپه ها می گذشت پیمودیم . پس از دو ساعت راه پیمایی نزدیک ویرانه های شهر بزرگی رسیدیم که می گفتند شاه عباس بزرگ فرمان داده سراسر آن را به طور کامل ویران کنند . در طرف چپ راه سنگهای بزرگ و مدوری دیده می شد . ایرانیان می گفتند این سنگها باقیمانده آثار جنگهایی است که میان مادها و کائوس ها اتفاف افتاده است . قوم اخیر در جریان جنگ در این محل جلسه مشورتی تشکیل دادند ، و چون رسمشان این بود که هر فرمانده هنگام ورود در مجلس مشاوره سنگ مدور بزرگی با خود می آورد که روی آن بنشیند چندین سنگ کنار هم جمع شده است .

کاووسها افراد افسانه ای ایرانی می باشند که کاووس پادشاه ایران پسر قباد ، پسر خسرو که از جمله پادشاهان دومین سلسله سلاطین ایران است به همین نام خوانده شده است . سرگزشت این پادشاهان به سبب قدمت دوران زندگی آنان به صورت اسطوره و افسانه درآمده و هرودت در اثر خود حکایتی بدین مفهوم آورده است . سپاهیان ایران به منظور نبرد با سیتها به حرکت درآمدند و وقتی به تراس رسیدند داریوش فرمان داد که هر یک از افراد لشکری هنگام عبور از آن جا سنگ بزرگی به جا گذارند .

اما آنچه قابل توجه و شگفت انگیز می باشد اینست که این سنگها آن قدر بزرگ و حجیم است که نه تنها یک نفر نمی تواند یکی از آنها را جابجا کند ، بلکه هشت نفر نیز به دشواری و زحمت می توانند حرکت بدهند . چنین می نماید این صخره های عظیم را از کوهی واقع در شش فرسنگی آن جا به آن محل آورده اند .

در راه به سه کاروانسرا رسیدیم که بزرگ و در نهایت زیبایی و عظمت ساخته شده بود. و سرانجام در آبادی قرا چمن واقع در دامنه یک تپه فرود آمدیم . این آبادی به قدر باسمنج بزرگ پر جمعیت نبود اما هم چنداد خوش منظر و با صفا بود .

روز سی و یکم چهار فرسنگ راه پیمودیم . گذرگاهمان از دشتی در نهایت خرمی و سرسبزی و حاصلخیزی بود . در میان راه از نزدیک دیه بزرگی گذشتیم که پیرامون آن باغهای زیبا و بزرگ و خوش منظر بود ، و از هر سوی آن جویهای آب جریان داشت . این دیه با صفا ترکمن نامیده می شد ، و از این جهت بدین نام موسوم بود که در مزارع و مراتع آن گروه بسیاری از ترکمانان به چوپانی اشتغال داشتند .


کاری از همه چیز از همه جا


 


موضوع :
برچسب ها : ,


ادامه مطلب

نظرات این مطلب

این نظر توسط Fernanda Lara Tórtima در تاریخ چهارشنبه 14 فروردین 1398 10:01 ب.ظ ارسال شده است
Quality articles or reviews is the secret to be
a focus for the people to go to see the website, that's what this
site is providing.

این نظر توسط Leonardo Martins de Almeida در تاریخ چهارشنبه 14 فروردین 1398 12:58 ب.ظ ارسال شده است
Why people still make use of to read news papers when in this technological globe all is available on web?

این نظر توسط Leonardo Martins de Almeida در تاریخ یکشنبه 11 فروردین 1398 06:28 ب.ظ ارسال شده است
I am really thankful to the owner of this web page
who has shared this fantastic article at at this place.

این نظر توسط Fernanda Lara Tórtima در تاریخ جمعه 9 فروردین 1398 04:00 ق.ظ ارسال شده است
Thanks for finally writing about >همه چیز از همه جا| دانلود کتاب،تاریخ،ترول و کلی چیزای دیگه - سفر نامه شاردن«بخش پایانی» <Loved it!

این نظر توسط Grupo Coral در تاریخ یکشنبه 4 فروردین 1398 02:20 ق.ظ ارسال شده است
It's impressive that you are getting thoughts from this article as well
as from our discussion made here.

این نظر توسط tinyurl.com در تاریخ شنبه 3 فروردین 1398 04:26 ق.ظ ارسال شده است
I'm really inspired along with your writing talents as well as with the format to
your blog. Is this a paid theme or did you customize it
yourself? Either way stay up the excellent quality writing, it's rare to see
a great weblog like this one nowadays..

این نظر توسط Luiz Gastão Bittencourt در تاریخ جمعه 17 اسفند 1397 10:17 ق.ظ ارسال شده است
Good site you've got here.. It's difficult to find good quality writing like yours nowadays.
I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

این نظر توسط Dwight در تاریخ چهارشنبه 15 اسفند 1397 07:33 ق.ظ ارسال شده است
Hello there! I could have sworn I've visited this web site before but after going
through some of the articles I realized it's new to me.
Anyhow, I'm certainly pleased I found it and I'll be bookmarking it and checking back regularly!

این نظر توسط Christina در تاریخ پنجشنبه 25 بهمن 1397 04:08 ب.ظ ارسال شده است
And that is an funding threat worth taking.

این نظر توسط Cathleen در تاریخ شنبه 13 بهمن 1397 01:48 ق.ظ ارسال شده است
Your style is very unique in comparison to other folks I've read stuff from.
I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this site.

این نظر توسط http://briannegascoigne.weebly.com/blog/for-leg-length-imbalances-chiropodists-prefer-shoe-lifts در تاریخ چهارشنبه 18 مرداد 1396 08:55 ق.ظ ارسال شده است
I'll right away grab your rss feed as I can't to find your e-mail
subscription link or e-newsletter service.
Do you've any? Please allow me understand so that I could subscribe.
Thanks.

این نظر توسط nannetteburtschi.hatenablog.com در تاریخ شنبه 14 مرداد 1396 04:28 ب.ظ ارسال شده است
Hi there, I wish for to subscribe for this blog to get most up-to-date updates, thus where
can i do it please help.

این نظر توسط How did the Achilles tendon get it's name? در تاریخ شنبه 24 تیر 1396 09:01 ب.ظ ارسال شده است
I relish, cause I found exactly what I used
to be looking for. You've ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have
a great day. Bye

این نظر توسط manicure در تاریخ دوشنبه 11 اردیبهشت 1396 06:25 ب.ظ ارسال شده است
This paragraph will help the internet viewers for
building up new website or even a blog from start to
end.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 31 تا 44

جستجو

رزرو هتل های مشهد
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic