آمار

آمار مطالب
مطالب :

آمار بازدید
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید کل :
آخرین بروز رسانی :

تبلیغات

بک لینک

گاهی گرگهایی رقاص به سبب خشمگین می شوند و آرام کردن آنها آسان نیست . میدان تبریز صبحها نیز پر جمعیت و شلوغ است ، و مردم برای خرید خواربار و انواع چیزهای کم قیمت به آن جا می روند .

در تبریز یک میدان بزرگ دیگر نیز هست . این میدان نزدیک قلعه ویران شده معروف به قلعه جعفر پاشا واقع است . می گویند زمانی که قلعه آباد بوده این میدان مرکز تجمع تسلیحات و لوازم جنگ بوده است . اما اکنون کشتارگاه شهر است ، و گوسفندها را در این محل می کشند و پوست می کنند ، و گوشتشان را برای فروختن به نقاط مختلف شهر حمل می کنند .

کوشش بسیار کردم تا بدانم تبریز چقدر جمعیت دارد ، اما موفق نشدم . به هر صورت می توان باور کرد که جمعیت شهر از پانصد و پنجاه هزار نفر کمتر نیست ، اما برخی از مردمان سرشناس و صاحب نام به من گفته اند که در این شهر بیش از یک میلیون و صد هزار نفر زندگی می کنند .

عده زیادی از بیگانگان نیز در تبریز سکونت اختیار کرده اند و به کارهای مختلف اشتغال دارند . در این شهر هر گونه کالا فراوان است . صنعت نساجی و ابریشم بافی و زرگری ترقی بسیار کرده است . بهترین نوع دستار در تبریز درست می شود . از بازرگانان هم شنیده ام که هر سال متجاوز از شش هزار عدل ابریشم در کارگاههای این شهر بافته می شود . بازرگانی این شهر در سراسر ایران ، عثمانی ، مسکوی ، تاتارستان ، هند و سواحل دریای سیاه گسترش یافته است .

هوای تبریز سرد و خشک و کاملا" سالم است ، چنان که برای ناراحتیهای ناشی از ناسازگاری هوا زمینه ای وجود ندارد . زمستانش طولانی است . شهر رو به شمال دارد ، و بر قله های کوههای مجاور قریب نه ماه از سال برف فرو می بارد . در این شهر هر بامداد و شامگاه باد می وزد ، و جز در فصل تابستان بیشتر روزها باران می بارد یا آسمان ابرناک است . عرض جغرافیایی تبریز سی و هشت درجه و طولش هشتاد و دو درجه می باشد . شهر غرق وفور نعمت است ، و مردم به هرچه نیازمندند دسترسی دارند ، و همه چیز ارزان است . در نهر آجی که شرح آن گذشته ماهی صید می شود ، اما ماهیگیری در این رود زمانی میسر است که آب آن فرو نشسته باشد . در تبریز قیمت یک لیور نان دو دینار ، بهای یک لیور گوشت هجده دینار است ، و گوشت پرندگان و شکار ، اقسام میوه و شراب و پنیر به قیمت ارزان معامله می شود . بهای انواع سبزی آن قدر کم است که باور کردنی نیست ، مخصوصا" مارچوبه که تقریبا" قیمت ندارد . در حوالی شهر گوزن و شکار فراوان دیده می شود ، اما چون ایرانیان به خوردن گوشت گوزن و شکار رغبت زیاد ندارند آنها را کمتر شکار می کنند . در کوههای تبریز عقاب نیز هست و من بارها ده نشینانی را دیده ام که عقابی را به پنج سو می فروختند . مردم عقاب را با شاهین صید می کنند . طرز کارشان شگفت انگیز و تحسین آفرین است . شاهین نخست دور عقاب پرواز می کند ، ناگهان بر او حمله می برد و چنگالهایش را در پهلویش فرو می کند ، و در حال پرواز چندان بالهایش را بر سر او فرو می کوبد که عقاب بی حال می شود . گاهی نیز با هم به زمین می افتند . بسیار مواقع شاهین در شکار مرال نیز به صاحبش یاری می کند بدین گونه که بر وی می تازد و بی حالش می کند .

اگر آنچه درباره تبریز گفتم جالب و در خور توجه بود این نکته شگفت تر از آنهاست . که در تبریز و اطرافش شصت جور انگور به بار می آید ، و می توان باور کرد که در ایران هیچ جا نیست که بتوان مانند تبریز به راحتی و آسایش و آرامش تمام زندگی کرد .

بقیه در ادامه مطلب

در محلی از اطراف تبریز معدن عظیمی از سنگ مرمر سفید وجود دارد و یک نوع آن چنان صاف و بی غش است که از پشت صفحات آن می توان هر چیز را مشاهده کرد . می گویند این نوع مرمر از یخ بستن تدریجی آب یکی از چشمه ها حاصل شده است . در نقطه دیگری از حوالی شهر معدن نمک و طلا وجود دارد . در زمانهای قدیم از معادن طلا بهره برداری می شده ، اما مدتهاست این کار به سبب این که خرجش بر دخلش می چربد متروک مانده است .

در نزدیکیهای تبریز چشمه های آب معدنی زیاد است . یکی از آنها که مردم زیاد به آن جا رفت و آمد می کنند آب معدنی بارنج واقع در نیم فرسنگی شهر است ، و دیگر چشمه سید کند که در آبادی دیگری در شش فرسنگی تبریز جاری است . آب این چشمه ها گوگردی است و برخی سرد و بعضی داغ می باشند .

من در سراسر روی زمین شهری نمی شناسم که در باره وجه تسمیه و تاریخ و چگونگی بنای آن میان محققان جدید این قدر اختلاف در میان باشد . باز آوردن همه اقوال مصنفان نه لازم است و نه مفید ، و من از میان نظرات مختلفی که در این باره اظهار شده به ذکر چند گفته اکتفا می کنم . نخست باید بگویم که ایرانیان عموما" این شهر را تبریز می نامند ، و اگر من به روش اروپاییان آن را توری می خوانم به منظور رعایت تلفظ اروپاییان و تفهیم بیشتر است . تیکسر و اولئآریوس و برخی دیگر از محققان بر این اعتقادند که تبریز همان شهر است که بطلمیوس در پنجمةن لوحه و جدول آسیایی خود گابریس خوانده است ، زیرا حرف "گ" در زبان یونانی آسان به حرف "ت" تبدیل می شود . لونلاویوس ، ژوو  و آیتون معتقدند تبریز کنونی همان شهر است که این جغرافی دان قدیمی آن را به جای تورا ، تروا نامیده و بر اثر تحریف یکی دو حرف بدین صورت درآمده ، اما عقیده ایشان باطل است زیرا تروا در ارمنستان و تبریز در  ماد است . و این دو شهر دور از هم نمی تواند یکی باشد ، و شباهت ظاهری این دو اسم در تلفظ موجب اشتباه این مؤاف شده است . تبریز کلمه ای فارسی است ، و این نام را در سال 165 هجری بر این شهر نهاده اند . و چون تبریز چند قرن پس از نوشته های آنان ساخته شده بنابراین تروا  و گابریس شهرهای دیگری بوده اند . نیژر می گوید تبریز سوز ماد می باشد که در تورات مهم شمرده شده ، بعضی نیز بر این باورند تبریز همان شهر است که در کتاب اسدرا _آکتما یا آماتا نامیده شده است .

گروهی از مصنفان و مؤلفان مانند بطلمیوس و مترجم اثر وی جای آن را در آشور و برخی دیگر در ارمنستان نموده اند . سرآمدان این گروه عبارتند از نیژر ، سدرن ، آیتون و ژوو . از روی دیگر مارک پل ونیزی محل این شهر را در پارت دانسته است . اما کالکوندیل سخنی دیگر دارد . وی محل تبریز را جایی دورتر از همه مصنفان برده ، و  آن را در ایالتی که در روزگاران کهن پرسپولیس مرکز آن بوده ، دانسته است . به هر روی چنان که پیش از این گذشت میان محققان و مصنفان در این باره اختلافات بحث انگیز در میان است ، و به عقیده من نظریه موله مترجم و مفسر اثر بطلمیوس ، آنانی ، ارتلیوس ، گلنیتس ، دولاواله ، دواتلاس از نظریه دیگران قانع کننده تر و مستدل تر می باشد . به عبارت دیگر تبریز همان شهر باستانی اکباتان است که در تورات و تاریخهای کهن آسیا از آن سخن در میان آمده است .

اگر اشتباه نکنم مینادوا مصنف و محقق ایتالیایی بحث روشن و مستدلی درباره اثبات این نظریه دارد . با این همه با اعتقاد تمام می گویم که در سراسر شهر تبریز نه از آثار باستانی و عمارات و ابنیه کهن اثری دیده می شود ، و نه از آثار کاخ اکباتان که روزگارانی ییلاق پادشاهان آسیا بوده نشانی بجاست ، و نه از کاخ دانیال که بعدها آرامگاه پادشاهان ماد شده ، و یوسف در کتاب دهم خود آورده که در زمان وی هنوز موجود بوده اثری دیده می شود ، و اگر به احتمال ضعیف این قصرهای بزرگ و باشکوه شانزده قرن پیش از روزگار ما در محل کنونی تبریز وجود داشته اکنون از آنها هیچ نشانی به جا نیست . و در اطراف شهر آن جا که عمارات رفیع فرو ریخته جز آجر و خاک و ریزه های سنگ چیزی دیده نمی شود ، البته این مصالح ساختمانی در عهد باستان به کار نمی رفته است .

محققان و تاریخ نویسان ایران همه بر این قول اند که تبریز در سال 165 هجری قمری بنا شده اما درباره خصوصیات دیگر شهر اختلاف نظر شدید دارند . برخی از آنان بنای تبریز را به زبیده خاتون که به معنی گل سرسبد بانوان است ، زن هارون الرشید خلیفه بغداد نسبت می دهند. می گویند : روزی زبیده خاتون چنان بیمار شد که هیچ کس به شفا یافتنش امید نداشت در چنان حال یک پزشک مادی پیدا شد ، و در اندک مدتی او را از رنج بیماری رهاند . زبیده خاتون نمی دانست چه پاداشی در برابر این خدمت بزرگ به پزشک بدهد انتخاب آن را به خود وی واگذار کرد . او خواهش کرد زبیده خاتون دستور دهد در زادگاه وی شهری به افتخارش بسازند ، همسر خلیفه خواهش پزشک را پذیرفت و بی درنگ دستور داد ساختن شهر را آغاز کنند . این شهر را پس از احداث تبریز نام نهادند تا میان این نام و طبابت از نظر اسمی رابطه و قرینه ای برقرار باشد . چه طب به معنی پزشکی است و ریز از مصدر ریختن اشتقاق یافته است .

بعضی دیگر نظریه ای مشابه این دارند . می گویند یکی از سرکردگان سپاه هارون الرشید هلاکوخان نام داشت . وی گرفتار تبی شد که مدت دو سال هر چه به درمانش کوشیدند سودمند نیفتاد ، و همه کسانش از شفا یافتنش ناامید شدند . اتفاقا" گیاهی را که در همین محل شهر تبریز روییده بود خورد ، و در زمان بهبود یافت . به شکرانه شفایافتنش دستور داد در همان مکان که آن گیاه شفابخش روییده بود شهر بزرگی بسازند چون ساخته آمد آن را "تب رفت " نام نهاد ، بعدها بر اثر تحریف و تصحیف به منظور آسان و زیبا شدن تلفظ تب رفت به تبریز مبدل شد . 

موضوع : عکس ، فیلـم,تاریخچه,
برچسب ها : ,


ادامه مطلب

نظرات این مطلب

این نظر توسط http://valeriecoos.hatenablog.com/archive/2015/09/26 در تاریخ چهارشنبه 18 مرداد 1396 02:05 ب.ظ ارسال شده است
Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your
post seem to be running off the screen in Chrome. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with
internet browser compatibility but I thought I'd post to let you know.

The design look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos

این نظر توسط Can exercise increase your height? در تاریخ یکشنبه 25 تیر 1396 04:41 ق.ظ ارسال شده است
I was able to find good advice from your blog posts.

این نظر توسط foot pain gabapentin در تاریخ یکشنبه 11 تیر 1396 11:16 ق.ظ ارسال شده است
These are really great ideas in regarding blogging.

You have touched some pleasant factors here. Any way keep
up wrinting.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic